Yiğit Bener - Acı Portakal Romanı'nın Özeti - Kitapozet.Net
Yiğit Bener - Acı Portakal

Yiğit Bener – Acı Portakal

Roman ve öykü yazarı, çevirmen “Yiğit Bener“in “Acı Portakal” isimli son romanı Can Yayınları’ndan çıktı. Acı Portakal’ın özetine geçmeden önce Yiğit Bener kimdir kısaca tanıyalım. Yiğit Bener 1958 doğumlu. Gençlik yıllarını Ankara, Paris ve Brüksel’de geçirmiş. 1990 yılından beri de İstanbul’da yaşıyor. İlk romanı Eksik Taşlar 2001’de yayımlanmış. Ardından Kırılma Noktası ve Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandığı Heyulanın Dönüşü gelmiş. Bener’in iki de öykü kitabı bulunmakta. Öteki Kabuslar ve Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne değer bulunan Öteki Düşler. Altını çizmemiz gereken bir diğer husus da Louis Ferdinand Celine’nin başyapıtı Gecenin Sonuna Yolculuk bir Yiğit Bener çevirisi.

Acı Portakal’ın Özeti:

Yiğit Bener’in son romanı Acı Portakal iki farklı eksenden ilerlemekte. İlkinde otuz sene önce yaşanan bir cinsel saldırı olayını, bu saldırıya tanık olmuş ve lakabı El-Turco olan adamın ağzından dinliyoruz. Bu cinsel saldırı olayı devrimci militanların Amsterdam’da kaldıkları bir evde meydana gelmiş. Tabi El-Turco’da bu militanlardan biri. İkincisinde ise bir baba ile genç kızının bu cinsel saldırı olayı hakkındaki tartışmasına misafir oluyoruz. Acı Portakal, dünyayı değiştirme vaadinde bulunanların dahi eril şiddete yeterince mesafe koyamadığını vurgulayarak, eril kimliğin sorgulanmasını merkezine alıyor. Bununla birlikte kitap baba ile üniversite çağındaki genç kızının ilişkisi üzerinden teknoloji, siyaset ve toplumsal cinsiyete bakış açısının farklı kuşaklarca nasıl yorumlandığını, nasıl analiz edildiğini gösteriyor bizlere.

Kitabın anlatım dili oldukça sade. Kitap her ne kadar sade sürükleyici olsa da özellikle siyasetle ilgili ikili diyalogları anlamak için siyaset terimlerini bilmek, aşina olmak gerekli. Özellikle bu tür diyaloglar siyaset terminolojisine hakim olmayan okurları biraz zorlayabilir.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*